Batık Tırnak Tedavisi

Tırnak batması çocuk, genç, yaşlı herkesin yaşayabileceği bir tırnak problemidir. Yürümeyi, ayakkabı giymeyi yani kısaca günlük hayatı zorlaştıran bir sorundur. Tırnaklar tırnak kökünde bulunan matrix adı verilen bölgede oluşturulur. Bazen tırnağın uç kısımları kıvrılarak yan taraftan deriye batar bazen de tırnak yatağına komple batarak o bölgede enfeksiyon oluşturur. Ağrı ve şişme gelişen tırnakta ayakkabı giymek dayanılması zor olan acı ve ağrılara sebebiyet verebilmektedir.

TIRNAK BATIĞININ OLUŞUM SEBEPLERİ
• Yanlış tırnak kesimi
• Tırnak mantarı enfeksiyonu (onikomikoz)
• Aşırı kilo
• Genetik yatkınlık

   Yanlış ayakkabı

 

BATIK TIRNAK TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  • 3TO Tel Sistemi
  • B/S Bant Uygulaması

3TO TEL SİSTEMİ

Batık tırnak tedavisinde dünyanın pek çok yerinde tercih edilen “3TO tel sistemi” ayak sağlığı ünitemizde (podolog) ayak bakımı uzmanları tarafından uygulanır. 3TO yöntemi, tırnak batığında kesin çözümdür. Yüzde yüz başarı sağlanır. Bu sistemle yatağı bozulmuş ve yanlardan ete gömülmüş olan tırnak iki tarafından özel titanyum tellerle askıya alınıp, ortadan sıkıştırılarak yukarıya kaldırılır. Tırnak askıdayken, tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmadan şekillenir. Tırnak uzaması takip edilerek telin uygulandığı yer uygun periyotlarla değiştirilerek kontrol sağlanır. Tırnak uzamasıyla birlikte batık olan bölgeden serbest tırnak ucuna ulaşıldığında batığın tamamen geçtiği ve tırnak yatağının tamamen düzeldiği görülür. Batık her ne sebeple oluşmuş olursa olsun bu yöntemle, etkin, sağlıklı, acısız ve günlük yaşamdan kopmadan batığın iyileşmesi sağlanır. 3TO tel yönteminin uygulanmasından hemen sonra ayakkabısını giyebilen kişi spor yapabildiği gibi uzun saatler ayakta kalabilir. ‘’3TO Yöntemi’’ batık tırnaklar için olağanüstü sonuçlar alınan bir tekniktir.

B/S BANT SİSTEMİ
B/S Bant Sistemi, görsel olarak da yaz günleri açık terlik ve ayakkabılarda varlığının dışarıdan belli olmaması, oje uygulamasına uygun olması, batık problemi olup da tedaviden korkan çocuklar ve diyabet hastalarının batık tedavisinde enfeksiyon oluşmaması gibi nedenlerle tercih ediliyor.

Batık tırnakta kullanılan B/S Bant Sistemi, uygulamadan önce tırnak yüzeyi freze ucuyla hazır hale getirilir. Özel solüsyonlarla temizlenir. Değişik boyutlarda olan bantlar kişinin tırnak boyutuna göre seçilir ve yatay bir şekilde tırnağa özel bir teknikle yapıştırılır. Kanca olmuş tırnakların batan kısımları yan kenarlardan yavaş yavaş açılmaya başlayarak iyileşme gözlenir. Her 3 – 4 haftada bir bantın yenilenmesi gerekir zira bant bu sürede özelliğini(çekme gücünü) kaybeder. Zaman zamanda kendiliğinden tırnaktan ayrılır. Bu bantın görevini tamamladığının işaretidir. Batığın durumuna ve tırnağın yapısına göre tedavi süresi değişiklik gösterir.(3 ay – 9 ay arasında)

Avantajları arasında öncelikle tırnağınızda fark edilmez, kullanıldığı andan itibaren ağrınızı tamamen bitirir, günlük yaşama her alanıyla hemen devam edebilirsiniz(Yüzme, hamam, sauna, koşu vb.)

Hizmetlerimiz
Sosyal Medya
İletişim Bilgileri (Harita)
Telefon
0266 244 44 43 - 0539 315 08 70
E-Mail
pdl.nidafindik@gmail.com
Adres
Gaziosmanpaşa Mh. 209. Sk. No: 41/3 Aybey Apt. Kat:2 (Atatürk Şehir Hastanesi Karşısı) Altıeylül / BALIKESİR
© 2019 Balıkesir Ayak Sağlığı - Tüm Hakları Saklıdır.

Web Tasarım & Kodlama